Новинки в освіті

Page1
logo-9-03-185
uoin
moippo

Календар
Архіви

Архіви рубрики ‘Дефектолог’

postheadericon Фактори, на які слід звернути увагу батькам при зниженні зору у дитини.

 

( Консультацію для батьків підготувала учитель – дефектолог

Степаненко Світлана Володимирівна)

Йдучи по вулиці чи їдучі в транспорті, ми все частіше зустрічаємо дітей в окулярах. Причиною порушення зору є погіршення екологічної обстановка, слабке здоров’я батьків, спадковості, наслідки Чорнобильської катастрофи. Помітивши, що дитина скаржиться на головні болі, швидку втому, мружиться, низько схиляється, малюючи чи розглядаючи картинки, предмети, нервує, батьки повинні насторожитися. А виявивши зниження зору у малюка, звернути увагу на наступні обставини:

 1. Стан хребта. Наявність непомічених, досить часто, родових підвивихів хребтів може серйозно відбитися на стані зору і стати першопричиною зниження зору. Необхідно звернутися до спеціаліста ( лікаря – травматолога). Обережно і послідовно зайнятися зміцненням м’язів спини, живота та грудей. М’язів корсет, який призначить лікар, забезпечить підтримку хребта. Постіль дитини повинна бути твердою і рівною, без подушки.
 2. Харчування і спосіб життя. Харчування повинно бути повноцінне, збалансоване, бажано роздільне ( окремо приймати білкову та вуглеводну їжу). Не можна перегодовувати дитину, годувати і вкладати спати слід «на вимогу». Слідкувати, щоб не було закрепів. Правильне харчування сприяє хорошій роботі шлунково – кишкового тракту. І обов’язково слід забезпечити дитині спокійний сон.
 3. Стрес – фактори. Причиною послаблення зору або навіть виникнення косоокості може стати звичайний переляк, перебування дитини в постійному страху, зайве хвилювання. Сімейна атмосфера, в якій виховується дитина, повинна бути спокійною, доброзичливою.
 4. По теорії У. Г. Бейтса, погіршення зору може відбутися при тривалому напруженні очей під час розгляду незнайомих і віддалених предметів. Навчивши дитину розслабляти м’язи очей батьки зможуть допомогти дітям відновити зір повністю або частково.%d0%b7%d1%96%d1%801

postheadericon методичне об’єднання дефектологів та логопедів міста

06.09.2018 року на базі закладу знову зустрілися колежанки, однодумці і творці. Так можна сказати тільки про людей, які закохані у свою професію і переймаються долею дітей з особливими освітніми потребами. Серпнева зустріч корекційних педагогів міста під керівництвом директора комунального закладу інклюзивно-ресурсного центру Дудченко Людмили Олександрівни була спрямована на окреслення основних аспектів діяльності методичного об’єднання на 2018-2019 н.р. Рефлексією заходу стало проведення Трещун Наталією Тимофіївною тренінгу “Розвиток творчих здібностей або закорючки Леонардо да Вінчі”.

img-7c8f12fcd9d6fb2821165835a5b7c0d8-v

 

img-8bf3e1d3970b5b6e2d03438f4ca42eaa-vimg_20180906_104455

postheadericon «ПЕРЕГЛЯД ТЕЛЕВІЗІЙНИХ ФІЛЬМІВ ТА ПЕРЕДАЧ ДІТЬМИ ЗІ ЗНІЖЕНИМ ЗОРОМ»

 

  Консультація для батьків.

Підготувала: Степаненко С. В.

Сьогодні не лише для України, а й для країн усього світу характерним є збільшення кількості дітей, які мають різні порушення розвитку. Порушення зору посідають у цьому переліку одне з центральних місць.

Відомо, що понад 90% усієї інформації з навколишнього світу людина сприймає візуально, тобто через зорову систему.

Серед зорових захворювань дошкільників перше місце посідає короткозорість, що прогресує, причинами якої є значне зорове навантаження у поєднанні з малорухливим способом життя, нераціональне харчування, часті хвороби та несприятлива екологічна ситуація.

Також часті та тривалі перегляди телевізійних передач викликають додаткову втому зору, тому цей процес варто обмежувати.

 • Рекомендована тривалість разового перегляду телевізійних передач дошкільниками становить 10-15хвилин.
 • Після перегляду вистави або фільму забороняється займатися малюванням, читанням, письмом та іншими видами робіт, що потребують значних зорових зусиль.
 • Телевізор слід дивитися в освітленому приміщенні.
 • Джерело світла (настільна лампа, бра) розміщується збоку від телевізора або за спинами дітей так, щоб світло лампи не било в очі та не відбивалося на екрані телевізора.
 • Відстань від очей до телевізора має бути у 5-7 разів більше за діагональ екрана телевізора (близько 2-3м).
 • Якщо дитина слабозора (vis 0,3-0,4 на оці, що краще бачить з корекцією окулярами), їй можна перебувати на відстані 1,5м від телевізора.

postheadericon Про наш садок

Вже багато років на базі нашого дитсадка діють спеціальні групи для дітей з вадами зору. І наша група “Сонечко” являється одною з таких груп. Для наших вихованців створено належні умови:

– для проведення корекційної роботи-дефектологічний кабінет, в якому працює наш дефектолог Степаненко Світлана Володимирівна.

– для лікування зору у малюків – лікувально – відновлявальний ( ортоптичний), де лікує зір дітям досвідчена медична сестра Кльован Світлана Володимирівна.

Також у нас в закладі створені особливі умови для успішного розвитку і навчання дітей з вадами зору – це сенсорна кімната, володаркою якої   є вчитель – логопед Тараненко Вікторія Миколаївна . Кімната  обладнана відповідно до потреб наших вихованнців:

 • піскова анімація-модуль для малювання піском;
 • сухий душ;
 • фітбол;
 • сухий басейн;
 • м`які рухомі модулі;
 • ортоптичні подушечки з гречкою;
 • тактильна доріжка;
 • масажні м`ячики

cimg9225 cimg9245 cimg9256 cimg9250 cimg9241 cimg9238Наша сенсорна кімната відкриває широкі можливості для розширення світогляду дітей, які мають вади зору.

Робота в ній дає дітям змогу повноцінніше аналізувати інформацію про навколишній світ,  що надходить до них через сенсорні канали, стимулює нервову систему, полегшує взаємодію з оточенням та поліпшує фізичне і психологічне самопочуття дітей.

postheadericon Міський семінар дефектологів та логопедів

08.02.2018 року на базі закладу відбулося засідання семінару дефектологів та логопедів міста «Формування мовленнєвих компетенцій старших дошкільників засобами нетрадиційних технологій». Під час зустрічі були висвітлені основні аспекти логопедичної роботи з дітьми з порушеннями зору і мовлення. Учасники мали можливість ознайомитися з нетрадиційними формами корекційного впливу на мовлення дошкільників з сенсорними порушеннями. Трещун Наталія Тимофіївна, керівник методоб’єднання,  познайомила присутніх з  візуально-координаторним тренажом В.Ф.Базарного, напрямками роботи «Школи Барбари Ерроусміт». Використанні елементів кріотерапії в логопедичній роботі представила вчитель-логопед Тараненко В.М. під час роботи з дітьми.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

postheadericon Рекомендаціїї щодо взаємодії з дитиною із синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю (СДУГ)

Проблема допомоги дітям із гіперактивним розладом і дефіцитом уваги набирає дедалі більшої актуальності, як найбільш розповсюджена причина порушень поведінки у дітей дошкільного віку та труднощів в навчанні у дітей шкільного віку. Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю - це поліморфний клінічний синдром, головним проявом якого є порушення здатності дитини контролювати свою поведінку, що виявляється моторною гіперактивністю, порушенням уваги та імпульсивності.
Причиною СДУГ є особливості будови та функціонування головного мозку, а не погане виховання.

Ознаки СДУГ: Гіперактивність . Дефіцит уваги . Імпульсивність.

Корекційна робота з дітьми з СДУГ має бути спрямована на вирішення таких завдань:

 • Нормалізація атмосфери в сім’ї, налагодження взаємин з членами сім’ї, а також вироблення адекватного ставлення родини до дитини з урахуванням її особливостей, навчання членів родини уникати конфліктних ситуацій.
 • Досягнення максимально можливої для дитини слухняності, розвиток охайності, навичок самоорганізації; формування здатності планувати і доводити до кінця свої дії, розвивати почуття відповідальності за свої вчинки.
 • Навчання дитини правильному вербальному спілкуванню, контролю своїх емоцій і вчинків; розвиток навичок ефективної соціальної взаємодії з оточуючими людьми.
 • Встановлення контакту із вихователями дошкільного закладу.
 • Досягнення підвищення самооцінки у дитини, впевненості в своїх силах за рахунок засвоєння нею нових знань та вмінь, досягнень у навчанні і повсякденному житті. Необхідно виявити сильні сторони особистості дитини і добре розвинуті вищі психічні функції для того, щоб спиратися на них у подоланні наявних труднощів.

Читати далі »

postheadericon «Ознайомлення дитини з вадами зору з сенсорними еталонами»

 Ознайомлення з сенсорними еталонами має свої особливості, оскільки з різними якостями предмета можуть бути організовані різні дії:

 • під час ознайомлення з кольорами спектру і, особливо з їх відтінками, велике значення  має самостійне отримання  їх дітьми;
 • в ознайомленні з геометричними фігурами суттєву роль відіграє навчання прийому  обведення контуру з одночасним зоровим контролем за рухами  руки;
 • ознайомлення з величиною включає вишикування предметів в ряди зменшення або  зростання.

При цьому необхідно спонукати до самостійного виділення інших якостей предметів через дії з ними:

 • міцність – потягнути ( тканина, папірець);
 • м’якість – надавити, зім’яти ( камінці, поролон, вата);
 • термічність – торкнутися кінчиками пальців;
 • фактура – погладити (матеріал з різною поверхнею);
 • вага – зважування на долоні, подути ( метал, дерево, пір’я);
 • об’ємність – охоплення руками;
 • сипучість – пересипання ( пісок, крупи, тощо);
 • округлість – прокачування;
 • величина – прикладання, накладання (геометричні фігури, палички, стрічки).

Читати далі »

postheadericon Косоокість ( підготувала учитель – дефектолог Степаненко С. В.)

Косоокість у дітей – одна з небагатьох патологій, распознаваемая без допомоги фахівця. Косоокість (гетеротропизм, страбізм) характеризується асиметрією обох або одного ока відносно центральної осі і неможливістю сфокусувати погляд на конкретному предметі.

Захворювання найбільш поширене у дітей 2 – 3 років, так як в цьому віці формується сумісна робота очей. Часто косоокість зустрічається у новонароджених, при цьому носить тимчасовий характер і проходить.

Косоокість – це не тільки косметичний дефект, але і небезпечна патологія. Косить око бачить гірше і погано розвивається. Якщо косоокість не скоригувати до 7 років, підвищиться навантаження на здоровий очей, і зір погіршає.

Чому буває косоокість?vidu-kosoglazia-300x300

Патологічне косоокість у немовлят може спровокувати занадто близьке розташування іграшок над ліжечком.

У однорічної дитини і у старших дітей косоокість провокують багато причин:

 • генетична схильність;
 • наявність інших офтальмологічних захворювань (далекозорість, короткозорість, катаракта, ячмінь на оці, кон’юнктивіт у дитини);
 • загальні хвороби (ювенільний ревматоїдний артрит);
 • важкі інфекційні хвороби (дифтерія, скарлатина);
 • неврологічні захворювання;
 • отруєння різної етіології;
 • черепно-мозкові ушкодження і травми очей;
 • родові травми, гіпоксія плоду;
 • надмірні зорові навантаження;
 • психологічні травми (переляк).

Читати далі »

postheadericon Консультація для батьків

підготувала учитель – дефектолог Степаненко С. В.

Амбліопія

         Амбліопія – (ледаче око) – це різноманітні за походженням форми зниження гостроти зору, причиною яких є переважно функціональні розлади зорового аналізатора. Найчастіше виникає у дитячому віці. Одна з причин – відсутність доступу світла до сітківки – наприклад, при катарактах, більмах рогівки та інш. Це обскураційна амбліопія. Причиною амбліопії може бути різна реакція очей (анізометрія), у результаті чого величина зображень на сітківках обох очей є неоднаковою. Це заважає злиттю зображень в один зоровий образ. Рефлексійна амбліопія виникає внаслідок аномалій рефракції, які не коригуються. Причиною є постійне і тривале проектування на сітківку нечіткого зображення. Є ще дисбінокулярна амбліопія. Вона виникає внаслідок розладів бінокулярного зору. При косоокості одне око фактично перестає брати участь у зоровому акті, й поступово у ньому знижується гострота зору.

Найвідомішим методом лікування амбліопії є так звана пряма оклюзія – виключення з акту зору ока, яке краще бачить. Раз на тиждень контролюють зір обох очей, щоб не сталося тимчасового зниження зору виключеного ока. Застосування цього методу забезпечує швидке підвищення гостроти зору.

Одним із методів лікування амбліопії, який застосовується для маленьких дітей відразу ж після встановлення діагнозу, є пеналізація. При пеналізації жодне око не виключається повністю із зорового акту. З допомогою оптичних скелець зір ока, яке краще бачить, штучно погіршується, а зір слабшого ока підсилюється.

Іншим методом лікування амбліопії є одночасне тренування слабшого ока з допомогою різних зорових навантажень: обведення контурів малюнків, розкладання дрібної мозаїки,сортування різних сортів дрібних круп, бобів, читання дрібного шрифту тощо.cimg8949

Для швидкого лікування амбліопії використовують активні стимуляції: світлову, кольорову, електро – та магнітостимуляції, вправи на подолання труднощів роздільного бачення, розвиток акомодаційної здатності, стимуляцію просторово – частотними стимулами, рефлексотерапію.

Успіх лікування і профілактики косоокості та амбліопії у дитини значною мірою залежить від виконання всіх необхідних заходів: профілактичних оглядів,режиму харчування, відпочинку і занять, обов’язкового носіння окулярів, оклюдора ( пов’язки ) тощо, від уміння батьків, лікарів, педагогів зацікавити дитину, підтримати в неї бажання вилікуватися.

 

postheadericon Ігри для розвитку тактильно – рухових відчуттів Пам`ятка для батьків

Вчитель-дефектолог Заставнюк Н.В.

Гра «Чарівний мішечок». Розвиваємо вміння знаходити на дотик необхідний об’ємний предмет. У мішечок можна покласти парні предмети, які відрізняються однією ознакою (2 кульки – велика й мала, 2 палички -товста й тонка). Потрібно на дотик визначити предмет і назвати його ознаки, вказати з чого зроблений предмет (скло, метал, дерево, пластмаса, гума, тканина).

Гра «Впіймай мишку» - м’якою іграшкою (мишкою) торкатися різних частин тіла дитини, а дитина з закритими очима визначає, де іграшка.

Гра «Впізнай предмет». На столі розкладають різні об’ємні іграшки або невеликі предмети (брязкальце, м’ячик, кубик, гребінець, зубна щітка тощо) та накривають зверху тонкою, але щільною і непрозорою тканиною. Дитині пропонують через тканину на дотик визначити предмети і назвати їх.

Гра «Знайди пару» - два комплекти карток з різною поверхнею, обклеєних фактурним картоном, тканиною чи фольгою. Дитина шукає на дотик пару до запропонованої картки.

Гра «Тактильні мішечки» - мішечки з однакової тканини наповнені горохом, квасолею, гречкою, монетками, ґудзиками. Дитині потрібно впізнати що в мішечку, розкласти за розміром наповнювача.

Розвиток моторики і графомоторики

Зниження загального рівня активності у дитини з порушеним зором негативно впливає на розвиток моторної координації. Водночас саме в русі дитина отримує знання про якості предметів та явищ,  дотиково обстежуючи їх.

Удосконаленню координації рухів сприяють різноманітні ігри та вправи з м’ячем. Розвитку дрібної моторики та м’язового тонусу руки сприяє малювання (штрихування в різних напрямах з різною силою натиску, розмальовки, обведення контуру, малювання за опорними точками, домальовування), ліплення. Нормалізувати тонус також допомагають ігри з гарячою та холодною водою, масажними колючими м’ячами, а також пальчикова гімнастика. Пальчикові ігри виконують разом з дитиною в повільному темпі і повторюють кілька разів.

Також корисні вправи спрямовані на сортування (намистинки, квасоля, горох, кукурудза), змотування ниток та робота з мозаїкою. Проявивши трохи фантазії, виготовити самостійно, або придбати у магазині різноманітні цікаві для дитини шнурівки, та тренувати її у застібанні ґудзиків, гачків, зав’язуванні стрічок, складанні мозаїки і конструктору.

Такі ігри та вправи легко виконувати вдома, адже можна використовувати будь який підручний матеріал: намистинки, камінці, ґудзики, квасолю, горіхи; нитки тощо.

 

 

Підпишись на оновлення сайта. Отримуй нові статті на пошту:

Календар свят та подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Секс шоп Купить мед. справки