Новинки в освіті

Page1
logo-9-03-185
uoin
moippo

Календар
Архіви

Архіви рубрики ‘Дефектолог’

postheadericon Міський семінар дефектологів та логопедів

08.02.2018 року на базі закладу відбулося засідання семінару дефектологів та логопедів міста «Формування мовленнєвих компетенцій старших дошкільників засобами нетрадиційних технологій». Під час зустрічі були висвітлені основні аспекти логопедичної роботи з дітьми з порушеннями зору і мовлення. Учасники мали можливість ознайомитися з нетрадиційними формами корекційного впливу на мовлення дошкільників з сенсорними порушеннями. Трещун Наталія Тимофіївна, керівник методоб’єднання,  познайомила присутніх з  візуально-координаторним тренажом В.Ф.Базарного, напрямками роботи «Школи Барбари Ерроусміт». Використанні елементів кріотерапії в логопедичній роботі представила вчитель-логопед Тараненко В.М. під час роботи з дітьми.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

postheadericon Рекомендаціїї щодо взаємодії з дитиною із синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю (СДУГ)

Проблема допомоги дітям із гіперактивним розладом і дефіцитом уваги набирає дедалі більшої актуальності, як найбільш розповсюджена причина порушень поведінки у дітей дошкільного віку та труднощів в навчанні у дітей шкільного віку. Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю - це поліморфний клінічний синдром, головним проявом якого є порушення здатності дитини контролювати свою поведінку, що виявляється моторною гіперактивністю, порушенням уваги та імпульсивності.
Причиною СДУГ є особливості будови та функціонування головного мозку, а не погане виховання.

Ознаки СДУГ: Гіперактивність . Дефіцит уваги . Імпульсивність.

Корекційна робота з дітьми з СДУГ має бути спрямована на вирішення таких завдань:

 • Нормалізація атмосфери в сім’ї, налагодження взаємин з членами сім’ї, а також вироблення адекватного ставлення родини до дитини з урахуванням її особливостей, навчання членів родини уникати конфліктних ситуацій.
 • Досягнення максимально можливої для дитини слухняності, розвиток охайності, навичок самоорганізації; формування здатності планувати і доводити до кінця свої дії, розвивати почуття відповідальності за свої вчинки.
 • Навчання дитини правильному вербальному спілкуванню, контролю своїх емоцій і вчинків; розвиток навичок ефективної соціальної взаємодії з оточуючими людьми.
 • Встановлення контакту із вихователями дошкільного закладу.
 • Досягнення підвищення самооцінки у дитини, впевненості в своїх силах за рахунок засвоєння нею нових знань та вмінь, досягнень у навчанні і повсякденному житті. Необхідно виявити сильні сторони особистості дитини і добре розвинуті вищі психічні функції для того, щоб спиратися на них у подоланні наявних труднощів.

Читати далі »

postheadericon «Ознайомлення дитини з вадами зору з сенсорними еталонами»

 Ознайомлення з сенсорними еталонами має свої особливості, оскільки з різними якостями предмета можуть бути організовані різні дії:

 • під час ознайомлення з кольорами спектру і, особливо з їх відтінками, велике значення  має самостійне отримання  їх дітьми;
 • в ознайомленні з геометричними фігурами суттєву роль відіграє навчання прийому  обведення контуру з одночасним зоровим контролем за рухами  руки;
 • ознайомлення з величиною включає вишикування предметів в ряди зменшення або  зростання.

При цьому необхідно спонукати до самостійного виділення інших якостей предметів через дії з ними:

 • міцність – потягнути ( тканина, папірець);
 • м’якість – надавити, зім’яти ( камінці, поролон, вата);
 • термічність – торкнутися кінчиками пальців;
 • фактура – погладити (матеріал з різною поверхнею);
 • вага – зважування на долоні, подути ( метал, дерево, пір’я);
 • об’ємність – охоплення руками;
 • сипучість – пересипання ( пісок, крупи, тощо);
 • округлість – прокачування;
 • величина – прикладання, накладання (геометричні фігури, палички, стрічки).

Читати далі »

postheadericon Косоокість ( підготувала учитель – дефектолог Степаненко С. В.)

Косоокість у дітей – одна з небагатьох патологій, распознаваемая без допомоги фахівця. Косоокість (гетеротропизм, страбізм) характеризується асиметрією обох або одного ока відносно центральної осі і неможливістю сфокусувати погляд на конкретному предметі.

Захворювання найбільш поширене у дітей 2 – 3 років, так як в цьому віці формується сумісна робота очей. Часто косоокість зустрічається у новонароджених, при цьому носить тимчасовий характер і проходить.

Косоокість – це не тільки косметичний дефект, але і небезпечна патологія. Косить око бачить гірше і погано розвивається. Якщо косоокість не скоригувати до 7 років, підвищиться навантаження на здоровий очей, і зір погіршає.

Чому буває косоокість?vidu-kosoglazia-300x300

Патологічне косоокість у немовлят може спровокувати занадто близьке розташування іграшок над ліжечком.

У однорічної дитини і у старших дітей косоокість провокують багато причин:

 • генетична схильність;
 • наявність інших офтальмологічних захворювань (далекозорість, короткозорість, катаракта, ячмінь на оці, кон’юнктивіт у дитини);
 • загальні хвороби (ювенільний ревматоїдний артрит);
 • важкі інфекційні хвороби (дифтерія, скарлатина);
 • неврологічні захворювання;
 • отруєння різної етіології;
 • черепно-мозкові ушкодження і травми очей;
 • родові травми, гіпоксія плоду;
 • надмірні зорові навантаження;
 • психологічні травми (переляк).

Читати далі »

postheadericon Консультація для батьків

підготувала учитель – дефектолог Степаненко С. В.

Амбліопія

         Амбліопія – (ледаче око) – це різноманітні за походженням форми зниження гостроти зору, причиною яких є переважно функціональні розлади зорового аналізатора. Найчастіше виникає у дитячому віці. Одна з причин – відсутність доступу світла до сітківки – наприклад, при катарактах, більмах рогівки та інш. Це обскураційна амбліопія. Причиною амбліопії може бути різна реакція очей (анізометрія), у результаті чого величина зображень на сітківках обох очей є неоднаковою. Це заважає злиттю зображень в один зоровий образ. Рефлексійна амбліопія виникає внаслідок аномалій рефракції, які не коригуються. Причиною є постійне і тривале проектування на сітківку нечіткого зображення. Є ще дисбінокулярна амбліопія. Вона виникає внаслідок розладів бінокулярного зору. При косоокості одне око фактично перестає брати участь у зоровому акті, й поступово у ньому знижується гострота зору.

Найвідомішим методом лікування амбліопії є так звана пряма оклюзія – виключення з акту зору ока, яке краще бачить. Раз на тиждень контролюють зір обох очей, щоб не сталося тимчасового зниження зору виключеного ока. Застосування цього методу забезпечує швидке підвищення гостроти зору.

Одним із методів лікування амбліопії, який застосовується для маленьких дітей відразу ж після встановлення діагнозу, є пеналізація. При пеналізації жодне око не виключається повністю із зорового акту. З допомогою оптичних скелець зір ока, яке краще бачить, штучно погіршується, а зір слабшого ока підсилюється.

Іншим методом лікування амбліопії є одночасне тренування слабшого ока з допомогою різних зорових навантажень: обведення контурів малюнків, розкладання дрібної мозаїки,сортування різних сортів дрібних круп, бобів, читання дрібного шрифту тощо.cimg8949

Для швидкого лікування амбліопії використовують активні стимуляції: світлову, кольорову, електро – та магнітостимуляції, вправи на подолання труднощів роздільного бачення, розвиток акомодаційної здатності, стимуляцію просторово – частотними стимулами, рефлексотерапію.

Успіх лікування і профілактики косоокості та амбліопії у дитини значною мірою залежить від виконання всіх необхідних заходів: профілактичних оглядів,режиму харчування, відпочинку і занять, обов’язкового носіння окулярів, оклюдора ( пов’язки ) тощо, від уміння батьків, лікарів, педагогів зацікавити дитину, підтримати в неї бажання вилікуватися.

 

postheadericon Ігри для розвитку тактильно – рухових відчуттів Пам`ятка для батьків

Вчитель-дефектолог Заставнюк Н.В.

Гра «Чарівний мішечок». Розвиваємо вміння знаходити на дотик необхідний об’ємний предмет. У мішечок можна покласти парні предмети, які відрізняються однією ознакою (2 кульки – велика й мала, 2 палички -товста й тонка). Потрібно на дотик визначити предмет і назвати його ознаки, вказати з чого зроблений предмет (скло, метал, дерево, пластмаса, гума, тканина).

Гра «Впіймай мишку» - м’якою іграшкою (мишкою) торкатися різних частин тіла дитини, а дитина з закритими очима визначає, де іграшка.

Гра «Впізнай предмет». На столі розкладають різні об’ємні іграшки або невеликі предмети (брязкальце, м’ячик, кубик, гребінець, зубна щітка тощо) та накривають зверху тонкою, але щільною і непрозорою тканиною. Дитині пропонують через тканину на дотик визначити предмети і назвати їх.

Гра «Знайди пару» - два комплекти карток з різною поверхнею, обклеєних фактурним картоном, тканиною чи фольгою. Дитина шукає на дотик пару до запропонованої картки.

Гра «Тактильні мішечки» - мішечки з однакової тканини наповнені горохом, квасолею, гречкою, монетками, ґудзиками. Дитині потрібно впізнати що в мішечку, розкласти за розміром наповнювача.

Розвиток моторики і графомоторики

Зниження загального рівня активності у дитини з порушеним зором негативно впливає на розвиток моторної координації. Водночас саме в русі дитина отримує знання про якості предметів та явищ,  дотиково обстежуючи їх.

Удосконаленню координації рухів сприяють різноманітні ігри та вправи з м’ячем. Розвитку дрібної моторики та м’язового тонусу руки сприяє малювання (штрихування в різних напрямах з різною силою натиску, розмальовки, обведення контуру, малювання за опорними точками, домальовування), ліплення. Нормалізувати тонус також допомагають ігри з гарячою та холодною водою, масажними колючими м’ячами, а також пальчикова гімнастика. Пальчикові ігри виконують разом з дитиною в повільному темпі і повторюють кілька разів.

Також корисні вправи спрямовані на сортування (намистинки, квасоля, горох, кукурудза), змотування ниток та робота з мозаїкою. Проявивши трохи фантазії, виготовити самостійно, або придбати у магазині різноманітні цікаві для дитини шнурівки, та тренувати її у застібанні ґудзиків, гачків, зав’язуванні стрічок, складанні мозаїки і конструктору.

Такі ігри та вправи легко виконувати вдома, адже можна використовувати будь який підручний матеріал: намистинки, камінці, ґудзики, квасолю, горіхи; нитки тощо.

 

 

postheadericon Які особливості навчання дітей з вадами зору?

Вчитель-дефектолог Заставнюк Н.В.

 • Зниження зору впливає не тільки на процес вивчення навколишнього світу, але і на розвиток мовлення, уяви дитини і його пам’яті. Діти з порушенням зору часто не здатні правильно розуміти слова, враховуючи слабке співвідношення слів з реальними об’єктами. Тому без допомоги корекційних педагогів обійтися досить складно.
 • Фізична діяльність— важлива складова лікування і розвитку. А саме рухливі ігри, які необхідні для стимуляції зору, зміцнення мускулатури, розвитку координації руху, навчання потрібним навичкам. Звичайно, тільки з урахуванням рекомендацій офтальмолога і діагнозу малюка, щоб уникнути зворотного ефекту.
 • Обов’язково навчання правильної орієнтації в просторіза рахунок виконання певних завдань/вправ.
 • При навчанні дитини якій-небудь дії, його повторюють багато разівдо тих пір, поки її виконання не дійде до автоматизму. Супроводжується навчання словами та коментарями для того, щоб малюк розумів — що саме він робить і навіщо.
 • Що стосується іграшок — вони повинні бути великих розмірів і неодмінно яскравими(не отруйно-яскравими). Бажано не забувати про музичні іграшки і ті, що призначені для стимуляції тактильних відчуттів.
 • Всередині сім’ї батьки повинні залучати дитину в реалізацію обов’язків по дому.

postheadericon «Чи варто вчити погано, якщо є можливість вчити цікаво»

Консультація учителя – дефектолога Степаненко Світлани Володимирівни

Чи можливо в дошкільників з вадами зору розвинути здібності до інформатики? Досвід цілого ряду авторів вказує на те, що не тільки можливо, а й необхідно це робити для повноцінного інтелектуального розвитку. При цьому акцент слід робити на розумовий розвиток, а не на бездумне натискання клавіш.

Комп’ютер природно вписується в життя нашого дитячого садка і є ще одним ефективним технічним засобом, за допомогою якого можна значно урізноманітнити процес навчання, та формувати життєву компетентність дитини з вадами зору. Кожне заняття в дітей викликає емоційний підйом, навіть відстаючі діти охоче працюють із комп’ютером.

Навчання за допомогою комп’ютера дає більш широкі можливості передачі інформації. Будь – яке навчання пов’язане із сприйняттям, аналізом та накопиченням інформації діє ефективніше.

Щоб зрозуміти «як це зроблено», дитина готова опрацювати не тільки ігровий матеріал, але й значно складніші та серйозніші розділи теорії.

Здібність дітей розвивається в процесі діяльності, тому будую заняття так, щоб урахувати здібності дітей, бо непосильні завдання можуть викликати негативний результат( диференційоване навчання). Вважаю необхідним врахувати поступовий і цілеспрямований розвиток творчих здібностей і розвиток мислення дитини.

Вже майже рік я застосовую в своїй роботі комп’ютер. На заняттях гуртка «Калейдоскоп»   діти середньої групи  оволодівають навичками роботи на комп’ютері, знайомляться з його можливостями, розвивають логічне мислення,  творчі здібності, знайомляться з правилами безпечної поведінки під час роботи з комп’ютером. Читати далі »

postheadericon Консультація учителя – дефектолога Степаненко С. В.

 

Розвиваємо у дитини вміння бачити.

Наші діти дуже цікаві та допитливі. Все, що трапляється на їхньому шляху , вони намагаються обстежити та роздивитися. Але  Ви може помічали, що ваша дитина не відповідає на увагу, на посмішки інших людей. Це відбувається через те, що дитина погано бачить їх. Не соромтеся взяти дитину за руку і підвести ближче до людини, запропонувати подивитися, «Яка гарна тьотя». Деяким дорослим доведеться пояснити , що дитина дуже погано бачить здалеку. Але ніколи не потрібно показувати дитині свої нерадісні відчуття. Краще спробуйте змалювати, як змінюється присмеркове небо, як випливає серпастий місяць, дайте доторкнутися дитині до пухнастих «котиків», які відкриваються навесні, запропонуйте понюхати троянди.

І цілком можливо, що, починаючи сприймати  навколишній світ так, як його сприймає ваша дитина, ви зрозумієте, як загострилося ваше власне світовідчуття, а ваші оцінки того, що відбувається навкруги, стали проникливішими.

І кілька слів про окуляри. Саме окуляри й оптичні лінзи є тими оптичними засобами, які збільшують зорові можливості у дітей з короткозорістю, далекозорістю, астигматизмом. Одночасно вони є і лікувальним засобом.

Часом окуляри створюють деякі незручності. Однак вони не такі значні, щоб відмовлятися від корекції зору і лікувальної дії окулярів.

Поясніть дитині, що окуляри корисні для її зору і діяльності, скажіть, що окуляри їй пасують, вони допомагають їй краще бачити, вчитися, а тому не потрібно соромитися їх носити.

Ви може чули,  що переважна більшість дітей приходять до школи з нормальним зором. Однак може статися так, що зір у дитини до початку . навчання в школі розвивався нормально, а в школі з’явилися проблеми.  Лікарі причину цьому вбачають у погіршенні здоров’я школяра, завеликих навантаженнях,зростанні числа стресових ситуацій в школі, незбалансованому харчуванні.

Питання зорової працездатності дитини мають бути предметом постійної уваги батьків. Спробуйте врегулювати зорове навантаження дитини – можливо, потрібно відмовитися від якихось додаткових занять, обмежити «спілкування» з комп’ютером.

Попередити і зняти втому очей допоможуть нормальний психологічний клімат у сім`ї, відсутність стресових ситуацій, емоційна підтримка, заняття фізкультурою і спортом, вправи для очей.

Якщо ви помітили ознаки втомлюваності у своєї дитини, потрібно:

-Звернутися до окуліста для обстеження очей і зору і  виконувати всі його рекомендації;

-Обстежити дитину у педіатра та невропатолога, щоб виключити додаткові фактори втомлюваності;

-Забезпечити дитині зручне робоче місце і правильне освітлення, стежити, щоб вона прямо сиділа за столом;

-Упорядкувати режим зорової роботи: 35-45хв. -15 хв. відпочинку( але не телевізор та комп’ютер)

Візьміть до уваги:

 1. Переконайте дитину в тому, що окуляри надають обличчю значущості і навіть прикрашають його.
 2. Не чекайте швидких результатів. Нехай з дитиною робить уроки той, у кого це краще виходить. Хваліть малюка. Знайдіть форми винагороди за заняття.
 3. Дивіться на віддалені об’єкти та називайте їх.
 4. У школі дитина повинна сидіти так, щоб бачити написане на дошці без напруження .
 5. Вчіть дітей часто кліпати. Не горбитися. Не дивитися надто уважно, частіше проводити очі з ближнього об’єкта на дальній і навпаки.
 6. Дитину треба вчити правильно читати, писати, дивитися кінофільми. Цим ви не тільки збережете зір своїх дітей, а й уникнете багатьох проблем, пов’язаних із його погіршенням.

postheadericon    «ОСОБЛИВОСТІ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ  ДІТЕЙ ЗІ ЗНІЖЕНИМ РІВНЕМ ЗОРУ»

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЕФЕКТОЛОГА СТЕПАНЕНКО С. В.

Мовлення дітей з вадами зору виконує компенсаторну функцію.

У більшості дітей зі зниженим зором наявні системні вади мовлення,за яких порушується мовлення, як цілісна система (фонетика, лексика, граматика).

У дітей відсутній необхідний запас слів, порушується розуміння смислової сторони слова.

Через недостатність предметних образів дітям складно утримувати в мовленнєвій пам’яті розгорнуті висловлювання й правильні граматичні конструкції речень.

У дітей з вадами зору можна помітити такі системні порушення мовлення:

 • запізніле формування мовлення;
 • недостатня мовленнєва активність;
 • відставання в розвитку словесно-логічного мислення;
 • труднощі в порівнянні та узагальненні;
 • недостатня стійкість уваги;
 • зниження вербальної пам’яті.

Ефективність корекційної роботи залежить від зорової вади, часу її появи, структури мовленнєвого порушення.

Корекція мовлення здійснюється за такими напрямками:

 • удосконалення фонетичної сторони мовлення;
 • збагачення словника;
 • розвиток фонематичного аналізу й синтезу;
 • розвиток зв’язного мовлення;
 • формування правильної звуковимови;
 • формування граматичного ладу мовлення;
 • виховання комунікативної компетентності.

Співпраця садочка (вихователів, учителів – дефектологів, логопеда, психолога, та ін..) і батьків у корекційно-відновлювальній роботі:

 • заохочувати дитину позбутися вад мовлення;
 • викликати у дитини інтерес до власного мовлення;
 • сприяти розвиткові у дитини позитивної мотивації;
 • розвивати у дитини самостійність та впевненість;
 • виховувати позитивну самооцінку, вміння отримувати задоволення від найменших успіхів;
 • давати дитині змогу залишатися собою, почуватися комфортно та природно;
 • розвивати бажання демонструвати набуті вміння та навички;

допомагати дитині контролювати її мовлення, розвивати в неї самоконтроль і вміння помічати помилки у мовленні інших дітей

Підпишись на оновлення сайта. Отримуй нові статті на пошту:

Календар свят та подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Секс шоп Купить мед. справки