Новинки в освіті

Page1
logo-9-03-185
uoin
moippo

Календар
Архіви

postheadericon Консультація учителя – дефектолога Тема: «Розвиток індивідуальності дитини»

Поняття індивідуальності рівнозначно за значенням поняттям неповторності, несхожості однієї людини на іншу. Індивідуальність – це можливість діяти за власною програмою, приймати власні рішення. У цьому сенсі індивідуальність проявляється дуже рано – вже в перший місяць життя. Дитина сама простягнув руки до матері, сам вийняв соску з рота … Але, як відомо, людина в багатьох ситуаціях повинен дотримуватися суспільних  вимоги або діяти з примусу іншої людини. Опір такому примусу – це і є прояв індивідуальності!

Спочатку індивідуальність виражається в дії, в першому непослуху, першій впертості, а потім і в словах «Я сам». І проявляється вона тим яскравіше, чим більше у людини розвинена здатність взаємодіяти з іншими, розуміти неоднозначність дії, протистояти шаблонам, стереотипу поведінки. Це всім відоме «Я сам!” – Ні що інше, як вияв ставлення дитини до людей, до світу, до можливості взаємодіяти з ними. Воно полягає в умінні оцінювати свої можливості, аналізувати конкретну ситуацію з урахуванням своїх можливостей, в умінні ставити мету і досягати її.

У кожної людини є право виявляти свою індивідуальність, але є і можливість втратити її. З моменту народження цим правом на індивідуальність володіють батьки дитини, які вже пройшли цей відомий життєвий шлях.

Цінність індивідуальності складається з побутових відносин, в яких втілюються цінності іншого, цінності самої людини. Це відбувається в будь-якій дії. Ось дитина зламав іграшку, і почалися закиди, аж до докору в невдячності. А дитина  просто хотіла  подивитися, як влаштовано … І ось не можна грати в м’яч, не можна стукати молотком, не можна дружити з цим хлопчиком і з цією дівчинкою, не можна висловлювати свою думку. Зрештою, це закінчується розчаруванням у дорослому житті. А батьки лише дивуються – ми ж говорили, як треба чинити, чому ж він таким виріс – нічого не хоче і не вміє робити, не вміє поводитися з людьми – сором’язливий, у всіх на приводу йде? Хіба ми цьому його вчили? Просто він не навчився чинити по-своєму, не розвинулися здібності, ті самі, які дають людині сили бути самим собою, і індивідуальність стала безликістю.

На жаль, багато людей відмовляються з різних причин від власної індивідуальності, проживаючи, по суті, чуже життя. Основне переживання, викликаного таким життям, полягає в тому, що людина відчуває в основному негативні почуття по відношенню до інших – заздрість, злість, роздратування, завжди здається, що хтось займає його місце в життєвому просторі.

Здібності даровані дитині при народженні, їх розвиток проходить за своїми чітким законам. Не можна прискорити процес розвитку, якщо здібності сплять і не затребувані. Ні нездатних дітей, є нерозкриті здібності і нетерпіння дорослих.

Однак дитячий характер може зазнавати деякі зміни під сприятливим чи несприятливим впливом навколишнього світу.

Щоб дитина відчувала свою індивідуальність, потрібно прийняти його таким, яким він є. Не можна його любити тільки за його досягнення. Потрібно вірити в благородство його мотивів і вчинків, розуміти його прагнення та позицію, дати реалізувати себе.

(Степаненко С.В.)

Комментарии закрыты.

Підпишись на оновлення сайта. Отримуй нові статті на пошту:

Календар свят та подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Секс шоп Купить мед. справки