Новинки в освіті

Page1
logo-9-03-185
uoin
moippo

Календар
Архіви

postheadericon «Чи варто вчити погано, якщо є можливість вчити цікаво»

Консультація учителя – дефектолога Степаненко Світлани Володимирівни

Чи можливо в дошкільників з вадами зору розвинути здібності до інформатики? Досвід цілого ряду авторів вказує на те, що не тільки можливо, а й необхідно це робити для повноцінного інтелектуального розвитку. При цьому акцент слід робити на розумовий розвиток, а не на бездумне натискання клавіш.

Комп’ютер природно вписується в життя нашого дитячого садка і є ще одним ефективним технічним засобом, за допомогою якого можна значно урізноманітнити процес навчання, та формувати життєву компетентність дитини з вадами зору. Кожне заняття в дітей викликає емоційний підйом, навіть відстаючі діти охоче працюють із комп’ютером.

Навчання за допомогою комп’ютера дає більш широкі можливості передачі інформації. Будь – яке навчання пов’язане із сприйняттям, аналізом та накопиченням інформації діє ефективніше.

Щоб зрозуміти «як це зроблено», дитина готова опрацювати не тільки ігровий матеріал, але й значно складніші та серйозніші розділи теорії.

Здібність дітей розвивається в процесі діяльності, тому будую заняття так, щоб урахувати здібності дітей, бо непосильні завдання можуть викликати негативний результат( диференційоване навчання). Вважаю необхідним врахувати поступовий і цілеспрямований розвиток творчих здібностей і розвиток мислення дитини.

Вже майже рік я застосовую в своїй роботі комп’ютер. На заняттях гуртка «Калейдоскоп»   діти середньої групи  оволодівають навичками роботи на комп’ютері, знайомляться з його можливостями, розвивають логічне мислення,  творчі здібності, знайомляться з правилами безпечної поведінки під час роботи з комп’ютером.

Також використовую комп’ютер у своїх корекційних заняттях з дітьми з вадами зору.  Під час навчання використовую різноманітні форми занять. Однією із найпоширенішою та найефективнішою формою є ігрова, при цьому враховую особливості дітей та мету кожного окремого заняття.  У виборі ігор звертаю увагу на наукове обґрунтування навчальної програми, відповідність особливостям сприйняття, морального та фізичного розвитку дітей на різних етапах, їхнім потребам, інтересам, уподобанням. Комп’ютер дає змогу перетворити заняття або його частину на захоплюючу гру, що значно підвищує інтерес. Відчуття гри знімає напругу і нервозність у дітей. Я підготовлюю ігри за допомоги комп’ютерної програми для створення презентацій Power Point. Діти, граючи, слідкують очима, куди ховається ведмедик, де він з’являється, знайомляться з кольорами, проспівують логоритмічні пісеньки та ритмічно рухаються, виконують завдання ігротеки. Кожне заняття я будую так, щоб підтримати у дітей стійкий інтерес, навчальну активність, бажання творити та пізнавати. Застосовую ігрові технології, проблемне навчання, інтерактивні методи навчання. Виклад матеріалу починаю з повідомлення теми та завдань заняття. Важливо викликати інтерес до теми, показати необхідність її вивчення. Перед наступним етапом роботи обов’язково проводжу фізкультхвилинку. Далі відбувається організація індивідуальної роботи дітей за комп’ютером. Не забуваю і про гімнастику для очей, яка проводиться під час роботи за комп’ютером  та після закінчення роботи.  Особливу увагу приділяю постановці навчального завдання, здійсненню контролю і координацію роботи дітей за комп’ютером.

З використанням комп’ютера з’являється можливість зробити заняття динамічнішими. На підгрупових заняттях пояснення чергується з практичними завданнями, що дає змогу урізноманітнити подачу матеріалу, який вивчається.

Комп’ютер і гра сприяють покращенню взаємовідносин між дітьми. Дотики до клавіатури створюють відчуття причетності до інформації, що з’являється на моніторі.

Певний інтерес  становлять  завдання на формування просторових уявлень дошкільників , особливо тих ,які мають вади зору. Комп’ютерні програми дають змогу ознайомити дітей з різними видами лабіринтів – від простого до багатоярусного. Чітко промальований лабіринт на екрані монітора дає змогу дитині не помилитися у виборі напрямку руху. Правильне рішення супроводжується звуковим фоном і появою героя на іншому боці лабіринту. Поступово дитина узгоджує напрямок руху і швидкість пересування в цьому напрямку – тобто поєднуються уявлення про простір та час.

Великий вплив на розумовий розвиток мають логічні ігри на комп’ютері. Маніпулюючи з різноманітними варіантами зображень, використовуючи алгоритм розгадування, дитина не лише запам’ятовує термін, а й розвиває логічне мислення та винахідливість.

Цікавим матеріалом для розроблення комп’ютерних ігор убачаю ще й такий вид роботи, як розмальовки. Палітра кольорів у комп’ютерному варіанті значно ширша, ніж закладена у наборі кольорових олівців. Дитина може зробити помилку та виправити її, може замалювати квітку жовтим, червоним, а може зробити її різнокольорову. Дуже дітям подобаються ігри та розмальовки Дитячого порталу «Сонечко».

Починаючи застосовувати комп’ютер у  роботі я вивчала особливості та вплив ІКТ на дитину, її здоров’я. Я задумувалась над позитивними та негативними сторонами використання комп’ютера.

Дійсно, сидяча поза за комп’ютером є не природною: напружені м’язи шиї, голови, рук та ін. Тому у роботі з комп’ютером треба дотримуватися санітарних норм до обладнання приміщень та режимів роботи з ним. Удосконалення моніторів значно зменшило навантаження на зір, але сьогодні це є один з моментів « спілкування» з комп’ютером так званий синдром « сухого ока». Його причина – концентрація погляду на поверхні монітору. Людина кліпає значно менше, ніж звичайно, а при кліпанні зволожується поверхня ока. Без постійного зволоження поверхня ока висихає.

Для усунення негативного впливу монітору на зір я  дотримуюсь правил :

*через певні проміжки (для дітей дошкільного віку через 3-4 хв.) переводжу погляд від екрану на об’єкт (можливо навіть уявний), що знаходиться в далині.

*проводжу гімнастики для очей та офтальмотренаж очей. (Це може бути і розгляд мозаїки в калейдоскопі, спостереження за рибками, які плавають в акваріумі, малювання за допомогою спірограма(коли діти уважно стежать за рухами рук).

Також у роботі з комп’ютером у дітей можуть виникати і психічні проблеми:

*комп’ютерна залежність;

*некомунікабельність, небажання спілкуватися з однолітками;

*агресивність або пасивність;

*поступово втрачається зв’язок з навколишнім світом.

Я вбачаю, що починаючи навчати дитину з 4-5 років працювати правильно з комп’ютером можна усунути цей негативний вплив. Значну роль у доборі матеріалу відіграє ще й  те, чи має цей матеріал позитивний моральний напрямок, чи не містить агресії, жорстокості. У багатьох іграх є новизна, сюрпризність, незвичність, в них використовується засоби заохочення, що так полюбляють діти.

Використання комп’ютера на заняттях сприяє збільшенню швидкості передачі інформації дітям та підвищує рівень її засвоєння, сприяє розвитку таких психічних процесів, як увага, пам’ять, мислення, розвиває відчуття кольору, композиції, бере участь в інтелектуальному, емоційному та моральному розвитку дітей.

Отже, комп’ютерні технології у формуванні особистості дитини дошкільного віку урізноманітнюють шляхи і засоби формування логіко – математичної компетентності дітей дошкільного віку, сприяють розвитку пізнавального інтересу, мислення, збагаченню сенсорного досвіду та розвитку мовленнєво – комунікативної сфери.

Застосування в корекційно – освітньому процесі спеціалізованих комп’ютерних технологій підвищує ефективність корекційного навчання, прискорюється  процес підготовки дошкільників до навчання грамоти, попереджує прояв у них вторинних розладів письмового мовлення, а отже знищує розвиток соціальної дезадаптації у молодшому шкільному віці.

Комментарии закрыты.

Підпишись на оновлення сайта. Отримуй нові статті на пошту:

Календар свят та подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Секс шоп Купить мед. справки